gmat preparation courses

It is currently Fri Jul 20, 2018 12:09 pm

All times are UTC - 5 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: GMAT Data Analysis (Data Sufficiency)
PostPosted: Tue Aug 10, 2010 4:14 pm 
Offline

Joined: Sun May 30, 2010 3:15 am
Posts: 424
Image

How much money would Kimberly have saved if she had bought her cheese at Deli A instead of Deli B?
(1) She bought equal amounts of Provolone and Swiss, and twice that amount of American.
(2) She bought 3.6 kilograms of cheese in all.

A. Statement (1) BY ITSELF is sufficient to answer the question, but statement (2) by itself is not.
B. Statement (2) BY ITSELF is sufficient to answer the question, but statement (1) by itself is not.
C. Statements (1) and (2) TAKEN TOGETHER are sufficient to answer the question, even though NEITHER statement BY ITSELF is sufficient.
D. Either statement BY ITSELF is sufficient to answer the question.
E. Statements (1) and (2) TAKEN TOGETHER are NOT sufficient to answer the question, meaning that further information would be needed to answer the question.

(B) Statement (1) is not sufficient by itself because we only learn the ratio of the weights of the cheeses. Kimberly might have bought just a couple hundred grams, or she might have bought many kilograms.

Statement (2) tells us exactly what we need to know: how much cheese was purchased. No matter the distribution, each kilogram of cheese would be $1 less at Deli A. So the answer is (B).
-------------

I think the solution presented is incorrect and insufficient. The question clearly asks "how much money would kimberly have saved..?" which indicates that we should able to calculate the exact amount from the right answer and that we are cannot from only option B, we need A too.


Attachments:
cheese_table.gif [3.27 KiB]
Not downloaded yet
Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: math (test 2, question 6): data analysis, data sufficien
PostPosted: Tue Aug 10, 2010 4:20 pm 
Offline

Joined: Sun May 30, 2010 2:23 am
Posts: 498
Using Statement (2) by itself we can calculate the exact amount.

We know that each kilogram of cheese would be $1 less at Deli A. (No matter what kind of cheese it is). So since she bought 3.6 kilograms of cheese in all she saved 3.6 × 1 = 3.6 dollars.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: math (test 2, question 9): data analysis, data sufficien
PostPosted: Tue Aug 17, 2010 11:44 am 
Offline

Joined: Sun May 30, 2010 3:15 am
Posts: 424
I still dont get it. As per the explanation given below, with Statement 2, we don't know anything about Deli A so it is insufficient. Where as with Statement 1 we know that the average price of Deli A is less than the least cheese price at Deli B. SO the answer should be A (Statement1 alone is sufficient) right?
Am I missing something?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: math (test 2, question 9): data analysis, data sufficien
PostPosted: Tue Aug 17, 2010 12:01 pm 
Offline

Joined: Sun May 30, 2010 2:23 am
Posts: 498
Statement (2) IS SUFFICIENT and Statement (1) IS NOT.
Let me explain why.

The main question asks us "How much money would Kimberly have saved ... ?". So information we use is sufficient if we can give a definite answer: "Kimberly have saved ___ dollars.".

First, let me show why statement (1) is insufficient.
(1) She bought equal amounts of Provolone and Swiss, and twice that amount of American.
Imagine she bought 1kg Provolone, 1kg Swiss and 2kg of American.
Then in deli A she paid: 15 × 1 + 17 × 1 + 19 × 2 = 51 dollars
In deli B she would pay: 16 × 1 + 18 × 1 + 20 × 2 = 55 dollars
In this case she saved 4 dollars.

Imagine she bought 2kg Provolone, 2kg Swiss and 4kg of American.
Then in deli A she paid: 15 × 2 + 17 × 2 + 19 × 4 = 102 dollars
In deli B she would pay: 16 × 2 + 18 × 2 + 20 × 4 = 110 dollars
In this case she saved 8 dollars.

Both imaginable situations are possible (they fit in information we have) but the answer for the main question is different. It means that we can not give a definite answer using Statement (1).


Now, let me show that using Statement (2) we can answer the question.
(2) She bought 3.6 kilograms of cheese in all.
We know that each kilogram of cheese would be $1 less at Deli A. (No matter what kind of cheese it is). So since she bought 3.6 kilograms of cheese in all she saved 3.6 × 1 = 3.6 dollars.

If this explanation is not clear than we can go general way:
Let us denote the amount of cheese of each kind she bought by x, y, z respectively. So x + y + z = 3.6
Then in deli A she paid: 15x + 17y + 19z
In deli B she would pay: 16x + 18y + 20z
The difference is: (16x + 18y + 20z) – (15x + 17y + 19z) = x + y + z
We know that x + y + z = 3.6
So Kimberly have saved 3.6 dollars.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 

All times are UTC - 5 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group