Percent
Percent & Conversions
The word percent means per 100. It is a fraction whose denominator is 100. For example, 26% is equivalent to the fraction \dfrac{26}{100}.
A percentage is used to compare values. It can describe the relationship of a part to a whole, or it can describe a magnitude of change.
Decimal to Percent
To change a decimal number to a percentage, multiply by 100; this moves the decimal point 2 places to the right. Then add the percent symbol.
0.32 = 32%
0.07 = 7%
1.75 = 175%
Percent to Decimal
To change a percentage to a decimal, divide by 100; this moves the decimal point 2 places to the left. Then remove the percent symbol.
25% = 0.25
90% = 0.90 = 0.9
32.1% = 0.321
100% = 1
Fraction to Decimal
You can convert a fraction to a decimal by dividing the numerator by the denominator. Sometimes a quicker method is to change the fraction so it has 100 as the denominator.
{21}{100} = 0.21
\dfrac{43}{50} = \dfrac{86}{100} = 0.86
\dfrac{13}{16} = \dfrac{13}{16} = 0.8125
Decimal to Fraction
To convert decimal to a fraction, move the decimal point 2 places to the right and use 100 as the denominator. Then simplify the fraction. If there is still a decimal in the numerator, move the decimal point to the right as needed, and add a 0 to the denominator for each place value.
0.55 = \dfrac{55}{100} = \dfrac{11}{20}
2.18 = \dfrac{218}{100} = \dfrac{109}{50} = 2 \,\dfrac{9}{50} or 2.18 = 2
\dfrac{18}{100} = 2\dfrac{9}{50}
0.123 = \dfrac{12.3}{100} = \dfrac{123}{1000}
Note: There is a chart at the end of this section with common fraction and decimal conversion values.
Fraction and Percent
To change a percentage to a fraction, change the percentage to a decimal, then the decimal to a fraction.
34% = 0.34 = \dfrac{34}{100} = \dfrac{17}{50}
Correspondingly, to change a fraction to a percentage, change the fraction to a decimal, then the decimal to percent.
\dfrac{18}{90} = \dfrac{2}{10} = 0.2 = 20%
Solution
To convert 4% into a decimal, move the decimal point two places to the left. This requires adding a leading 0.
4% = 0.04
To express 4% as a fraction, put it over a denominator of 100, and then simplify the fraction.
\dfrac{4}{100} = \dfrac{4}{4} × 25 = \dfrac{1}{25}
Multiplying by Percent
Multiplying by a percentage is a way to find a “part” of the original. Multiplying by a percentage is the same as multiplying by the decimal equivalent.
15% of 40 = 15% × 40 = 0.15 × 40 = 6
8% of 25 = 8% × 25 = 0.08 × 25 = 2
Quick trick: Multiplying by 10%
To get 10% of anything, simply slide the decimal point one place to the left.
3456 × 10% = 345.6
For 20%, slide the decimal point one place to the left, then multiply by 2.
3456 × 20% = 345.6 × 2 = 691.2
The same pattern holds true for 30%, 40%, 60%, 70%, 80% and 90%. But for 50%, simply divide by 2.
Solution
You are trying to find the “part” of 210 that is equal to 30%.
30% of 210 = 210 × 30% Change to multiplication.
= 21 × 3 Slide the decimal point one place to the left, then multiply by 3.
= 63
30% of 210 is 63.
You may also be given two numbers (a part and a whole) and asked to find the percentage of the whole represented by the part. One way to do this is to use a proportion, which sets 2 fractions equal to each other. Change the given numbers to a fraction and set it equal to a fraction with denominator 100. Solve for the numerator and that will be the percentage.
Solution
You are trying to find the percent that matches the given fraction.
\dfrac{part}{whole} = \dfrac{percent}{100} so \dfrac{9}{24} =\dfrac{\textit{x}}{100}
Method 1
900 = 24x Use cross multiplication.
x = \dfrac{900}{24} = 3 × 3 × 4 × \dfrac{25}{2} × 3 × 4 = 3 × \dfrac{25}{2} = \dfrac{75}{2} = 37.5
Method 2
Start by simplifying the fraction.
\dfrac{9}{24} = \dfrac{3}{8}
Since you know \dfrac{1}{8} = 0.125, you can quickly calculate \dfrac{3}{8} = 3(0.125) = 0.375 = 37.5%
Percent Multipliers
Video Quiz
Percent
Best viewed in landscape mode
8 questions with video explanations
100 seconds per question
Are you sure you want to refresh the question?
https://www.youtube.com/watch?v=VVosOCKKdTk
https://www.youtube.com/watch?v=uoZuUv-cBvM
https://www.youtube.com/watch?v=YsjruIC1LUs
https://www.youtube.com/watch?v=dVtCG_p5Hl4
https://www.youtube.com/watch?v=eBygScoMp-o
https://www.youtube.com/watch?v=C_NNSpmY56E
https://www.youtube.com/watch?v=Vkdf0HVV0g8
https://www.youtube.com/watch?v=NIuATVe8OfY
Percent Increase and Decrease
Percentages can be used to describe the magnitude of change. To find the percentage of change, you compare the new amount to the original amount.
Percent increase: If the price of a $30 item increases by 10%, the new price is the original $30 plus 10% of the $30 original, $33. This is 110% or 1.1 times the original price. “Increase” may go by other names such as the “markup” from “wholesale” (cost from the factory) to “retail” (cost to the public).
Percent decrease: If the price of an item decreases by 10%, the new price is the original $30 minus 10% of the $30 original, or $27. This is 100% – 10% = 90% or 0.9 times the original price. “Decrease” may go by other names such as “sale” or “discount.”
How much is a 100% increase?
An increase of 100% is the original plus 100% of the original, which is the same as doubling or multiplying by 2. So 30 increased by 100% is 60 because you are adding 100% of 30 to 30.
If the price of a stock drops from $60 to $45, what is the percentage decrease?
Solution
You are trying to find the percent decrease based on the original value and the new value.
\dfrac{change}{original} = \dfrac{percent}{100}
so
new – \dfrac{original}{original} = \dfrac{percent}{100}
45 – \dfrac{60}{60} = \dfrac{\textit{x}}{100}
\\[2ex]\dfrac{-15}{60} = \dfrac{x}{100}
The negative tells you this is a decrease. You can leave it out of the rest of the calculations as long as you remember to use the correct terminology (e.g., “decreased” or “dropped”).
\dfrac{15}{60} = \dfrac{1}{4} = \dfrac{25}{100} = 25%
For this fraction, it is easier to simplify than cross-multiply.
The price dropped by 25%.
Solution
The original price here is the introductory price.
\dfrac{change}{original} = \dfrac{percent}{100}
which is
new – \dfrac{original}{original} = \dfrac{percent}{100}
50.99 – \dfrac{39.99}{39.99} = \dfrac{\textit{x}}{100}
\\[2ex]\dfrac{11}{39.99} = \dfrac{\textit{x}}{100}
39.99x = 1100 (Round and use 40 instead of 39.99)
x = 27.5
The price increased by 27.5%.
Discounts and Markups
A percentage can be used to apply the same proportion of change to multiple values.
Discount is the decrease in price of an item when the price is decreased by a certain percentage.
Markup is the increase in price when the cost of an item is increased by a certain percentage. The following examples illustrate this concept.
For markups and discounts, calculate:
new – \dfrac{original}{original} = \dfrac{percent}{100}
If the value is negative, it is a discount. If the value is positive, it is a markup.
Solution
new – \dfrac{original}{original} = \dfrac{percent}{100}
69 – \dfrac{115}{115} = \dfrac{\textit{x}}{100}
\\[2ex]\dfrac{-46}{115} = \dfrac{\textit{x}}{100}
The negative tells you this is a decrease. You can leave it out of the rest of the calculations.
\dfrac{46}{115} = 2 × \dfrac{23}{5} × 23 = \dfrac{2}{5} = \dfrac{40}{100} = \dfrac{\textit{x}}{100}\\[2ex]x = 40
The discount is 40%.
Solution
new – \dfrac{original}{original} = \dfrac{percent}{100}
115 – \dfrac{69}{69} = \dfrac{\textit{x}}{100}\\[2ex]
\dfrac{46}{69} = \dfrac{\textit{x}}{100}
Notice the original price here is $69, not $115.
\dfrac{46}{69} = 2 × \dfrac{23}{3} × 23 = \dfrac{2}{3} = \dfrac{67}{100} = \dfrac{\textit{x}}{100}\\[2ex]
x = 67
The markup is 67%.
Solution
Notice that the price is being marked up by 120%, not to 120%.
The amount of the markup is 120% of $110 so it’s 1.2 × 110 = $132.
The selling price is then the original price plus the markup, so $110 + $132 = $242.
Another way to calculate the selling price is 120% + 100% = 220%, so 2.2 × $110 = $242
Solution
The wholesale price is the retail price minus 30% of the retail price.
wholesale = retail – (30% of retail) = (100% – 30%) × retail = 70% × retail
So the wholesale price is 70% of the retail price.
But don’t stop there. It is a common GMAT trick to require you to use the result of one part of a question to get the final answer.
This question is asking for the markup from wholesale to retail.
To make calculations easier, use $100 rather than a variable as the retail price of a trade book. Then the wholesale is 70% × retail = 70% × $100 = $70.
new – \dfrac{original}{original} = \dfrac{percent}{100}
retail – \dfrac{wholesale}{wholesale} = \dfrac{markup}{100}
100 – \dfrac{70}{70} = \dfrac{markup}{100}
\\[2ex]\dfrac{30}{70} = \dfrac{3}{7} = \dfrac{42.8}{100} = \dfrac{markup}{100}
So the markup from wholesale to retail is 43%.
Solution
Let R be the number of residents. Translate the words into an equation.
20% of R is 6200, so 0.2R = 6200
Change the decimal to a fraction.
0.2R = 6200
(\dfrac{2}{10})R = 6200
To divide by a fraction, multiply by the reciprocal.
R = 6200 × (\dfrac{10}{2}) = 62,000 = 31,000
The city has 31,000 residents.
Sale Prices
In determining sale prices, be careful not to mix up the amount taken off the original price with the new, sale price.
Solution
Since the markdown is 40%, the purchase price is 60% of the original price.
100% – 40% = 60%
purchase price = 60% of original price
Let x be the original price.
0.6x = 240
x = \dfrac{240}{0.6} = \dfrac{\dfrac{240}{6}}{10} = 240 × \dfrac{10}{6} = 400
The original price was $400.
Solution
Since the markdown is 25%, the purchase price is 75% of the original price.
100% – 25% = 75%
sale price = 75% of original price
Let s be the sale price.
0.75(80) = s
s = 0.75 × 80 = \dfrac{3}{4} × 80 = 60
The sale price is $60.
Solution
Let Kent’s income be k. Divide his income into the tax brackets:
- For $0 to $10,000, there is no tax.
- The $10,000 between $10,000 to $20,000 is taxed at 20%.
- Income beyond $20,000 is taxed at 30%.
So, the equation is:
10,000 (0%) + 10,000 (20%) + (k – 20,000)(30%) = 14,000
0 + 2000 + 0.3(k – 20,000) = 14,000
2000 + 0.3k – 6000 = 14,000
0.3k = 18,000
k = 18,000 × (\dfrac{10}{3}) = 60,000
Kent’s income was $60,000.
Video Quiz
Percent
Best viewed in landscape mode
9 questions with video explanations
100 seconds per question
Are you sure you want to refresh the question?
https://www.youtube.com/watch?v=Qwel-XeDOwc
https://www.youtube.com/watch?v=Elm2C1LXfUI
https://www.youtube.com/watch?v=3giF0nhYQcU
https://www.youtube.com/watch?v=kt0QVPCNkzM
https://www.youtube.com/watch?v=p3VlBgHabug
https://www.youtube.com/watch?v=FNxkhRY61DM
https://www.youtube.com/watch?v=LBKM_6rYTIc
https://www.youtube.com/watch?v=ZqIv50jT6Fc
https://www.youtube.com/watch?v=aKx7rMfwvtw
Mixture Problems
Solution
Let x be the gallons of pure water to be added.
In 100 gallons of a 4% saline solution, there are:
0.04(100) = 4 gallons of salt.
In the 1% solution, the total number of gallons will be 100 + x. The amount of salt will remain constant at 4 gallons.
0.01(100 + x) = 4
1 + 0.01x = 4
0.01x = 3
x = \dfrac{3}{0.01} = 300
300 gallons of water need to be added to produce a 1% saline solution.
Taking a Percentage of a Percentage
What happens if you take a percentage of a number and then take a percentage of that new value? You are just multiplying the new total by a second percentage. This is a common GMAT trick.
If the price of a stock starts at $100, increases by 10% during the first year, then increases again by another 20% in the second year, what is the stock’s final price?
Solution
In the first year, $100 × 110% = $110.
For the second year, $110 × 120% = $132.
The stock price would be $132.
Notice that this is not the same price change as 10% + 20% = 30%.
A 30% increase would have been resulted in a $130 price.
Fractions and Percentile
Solution
Use $100 for the original value to help solve the question.
The portfolio lost 80%.
100% − 80% = 20%, so $20 was left.
That $20 gained back 10% of its value, so $20 × 110% = $22.
So 22% is the percentage of the original investment that he still has.
Subtract 100% − 22%. The final percentage loss is 78%.
Notice that this is not 100% − 80% + 10% = -70%, or a 70% loss.
Solution
The discount is not 30% + 20% = 50%.
30% off means you pay 70%.
Another 20% off means paying 80% of the 70%.
$50 × 0.8 × 0.7 = $50 × 0.56 = $28
A way to check this is to calculate the dollar amount coming off the price.
30% off of $50 = 0.3 × $50 = $15. So the purchase price before getting to the register is $50 × $15 = $35.
20% off of $35 = 0.2 × $35 = $7
So the final purchase price is $35 × $7 = $28.
Common Conversions
1 = 100%
3⁄4 = 75%
1⁄2 = 50%
1⁄4 = 25%
1⁄10 = 10%
3⁄10 = 30%
7⁄10 = 70%
9⁄10 = 90%
1⁄5 = 2⁄10 = 20%
2⁄5 = 4⁄10 = 40%
3⁄5 = 6⁄10 = 60%
4⁄5 = 8⁄10 = 80%
1⁄3 = 33.33
2⁄3 = 66.66
For many other denominators, you can remember the first value then multiply to get other values.
For example, if you remember that \dfrac{1}{8} = 0.125, then \dfrac{3}{8} = 3 × 0.125 = .375
\dfrac{1}{6} = 16.66%
\dfrac{5}{6} = 83.66%
\dfrac{1}{7} = 14.28%
\dfrac{2}{7} = 28.56%
\dfrac{3}{7} = 42.85%
\dfrac{4}{7} = 57.14%
\dfrac{5}{7} = 71.42%
\dfrac{6}{7} = 85.71%
\dfrac{1}{8} = 0.125 = 12.5%
\dfrac{3}{8} = 0.375 = 37.5%
\dfrac{5}{8} = 0.625 = 62.5%
\dfrac{7}{8} = 0.875 = 87.5%
\dfrac{1}{9} = 11.1%
\dfrac{2}{9} = 22.2%
\dfrac{4}{9} = 44.4%
\dfrac{5}{9} = 55.6%
\dfrac{7}{9} = 77.7%
\dfrac{8}{9} = 88.8%
\dfrac{1}{11} = 9.09%
\dfrac{2}{11} = 18.18%
\dfrac{3}{11} = 27.27%
\dfrac{4}{11} = 36.36%
\dfrac{5}{11} = 45.45%
\dfrac{6}{11} = 54.54%
\dfrac{7}{11} = 36.36%
\dfrac{8}{11} = 72.72%
\dfrac{9}{12} = 81.81%
\dfrac{10}{11} = 90.90%
\dfrac{1}{12} = 8.3%
\dfrac{5}{12} = 41.7%
\dfrac{7}{12} = 58.3%
\dfrac{11}{12} = 91.7%
Video Quiz
Percent
Best viewed in landscape mode
8 questions with video explanations
100 seconds per question
Are you sure you want to refresh the question?
https://www.youtube.com/watch?v=eaD06pD53vg
https://www.youtube.com/watch?v=LSYy7QsI8eI
https://www.youtube.com/watch?v=Br-t9X2BPag
https://www.youtube.com/watch?v=WInVBeI_jk8
https://www.youtube.com/watch?v=W4LrWRjEy_4
https://www.youtube.com/watch?v=CM3y66gjqz0
https://www.youtube.com/watch?v=vAXsdJrGBCo
https://www.youtube.com/watch?v=0Y6W6iu8HTw&list=PL6F58D00ADB3C0A85&index=8
Before attempting these problems, be sure to review this section on data sufficiency questions.
https://www.youtube.com/watch?v=-8BM6V4jTSI
https://www.youtube.com/watch?v=60DL_O4ubfk
https://www.youtube.com/watch?v=ydTtcf9Vxd8
https://www.youtube.com/watch?v=OZh-4jx04_8
https://www.youtube.com/watch?v=awXJ63DDU4M
https://www.youtube.com/watch?v=GMco4_Bzaps
https://www.youtube.com/watch?v=iFjPpNaeios
https://www.youtube.com/watch?v=F4So7Lb55qM
https://www.youtube.com/watch?v=latWBWNPWtw
https://www.youtube.com/watch?v=NZ4g7TMJPJA
https://www.youtube.com/watch?v=7kR9ZfZHLO0